Horeca, viesnīcas, restorāni, kafejnīcas, bāri

Ziņas

22.05.2017

Biznesa augstskolas lektore, Anna Medne par jauno nodokļu politiku

Biznesa augstskolas lektore, programmas „Finanses un grāmatvedība”  direktore Anna Medne par jauno nodokļu politiku. 
Vērtējot šī brīža ekonomisko un finanšu stāvokli valstī, nodokļu politikas izmaiņas mums ir nepieciešamas. Pozitīvi ir tas, ka tiek skatīti visi ienākumu nodokļi un, beidzot,  ir skaidrība arī par par mikrouzņēmumu nodokli, pirmkārt, tas pastāvēs un pamazām iezīmējas tā jaunās aprises.

Kam izdevīga būs jaunā nodokļu politika?
Svarīgi, lai jaunā nodokļu politika ir saskaņota, pozitīvi ir tas, ka ir sācies dialogs ar sabiedrību. Šobrīd mēs redzam aisberga virsējo daļu, uzņēmējiem tiek solītas pozitīvas izmaiņas , kā piemēram o% dividendēm, kas protams ir labi, bet no otras puses vairs nebūs nodokļu atlaides uzņēmumu ienākumu nodoklim, līdz ar to, paredzams, ka daļa uzņēmēju būs ļoti vīlušies. Jaunā nodokļu  politika strādās par labu lielajiem uzņēmumiem, mazajiem tirgotājiem un ražotājiem tā īpaši izdevīga nebūs.

Manuprāt nodokļu izmaiņām ir jābūt pakāpeniskām,  plānveidīgām un, galvenais, izrunātām ar sabiedrību, lai neveidotos tāda pati situācija, kāda mums radās ar sociālajām iemaksām, kad tika noteiktas obligātās, minimālās sociālās iemaksas, bet tad, kad pienāca brīdis realizācijai, tās tika atmainītas un problēma šajā gadījumā bija dialoga ar sabiedrību trūkums.

Izmaiņas nekustamā īpašuma nodoklī
Manuprāt sabiedrība izdara spiedienu uz nodokļu likuma devēju, attiecībā uz nekustamā īpašuma nodokli. Iedzīvotāju ienākuma nodoklis un nekustamā īpašuma nodoklis veido konkrētās pašvaldības budžetu, ja notiek izmaiņas iedzīvotāju ienākumu nodoklī, neesmu pārliecināta, vai būtu būtiski jākustina nekustamā īpašuma nodoklis, pretējā gadījumā pašvaldībām varētu būt problēmas ar sava budžeta nodrošināšanu.Nekustamā īpašuma nodokļa likumu kādu brīdi vajadzētu likt mierā, kamēr tiek sakārtoti ienākuma nodokļi.

Kā  veidosies valsts budžets?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklim ir paredzēts samazināt likmi, līdz ar to, būtu precīzi jāzina, kas notiks ar neapliekamiem ienākumiem, jo samazinot likmi, pēc nodokļu teorijas, ir jāpaplašina ar nodokli apliekamā bāze. Vienlaicīgi lielas atlaides un maza likme var radīt nopietnas problēmas budžetā. Publiskajā telpā ir parādījusies informācija, ka līdz ar ienākuma nodokļa izmaiņām būšot būtiskas izmaiņas arī pievienotās vērtības nodokļu likumā, un tas atkal liek uzdot jautājumu -  kā, pēc  šīm izmaiņām, veidosies budžets?

Minimālās algas palielināšana no 380 eiro uz 430 eiro
Visām nodokļu izmaiņām, ja runājam par Latvijas iedzīvotājiem, vajadzētu būt tādām, kuras iet nevienlīdzīgo ienākumu samazināšanas virzienā.Šobrīd tiek nosaukti skaitļi par minimālo algu, kāda varētu būt nākamajam gadam, protams, tas ir liels solis uz priekšu salīdzinājumā ar iepriekšējo, minimālās algas palielinājumu. Tomēr, ja paskatāmies uz ģimeni, kurā aug divi bērni, abi vecāki strādā un saņem, piemēram, šo minimālo algu 430 eiro,es stipri šaubos, vai šī ģimene varētu izdzīvot ar diviem bērniem, un nodrošināt abiem bērniem pienācīgus, kvalitatīvus dzīves apstākļus.Protams, salīdzinoši šis palielinājums ir liels solis uz priekšu. 

No visām Eiropas Savienības valstīm, esam samaksājuši visdārgāk
Nodokļu politikā nevar taisīt revolūciju, tai ir jāattīstās. Latvija jau tā ir dārgi samaksājusi ar pašu galveno - savu tautu, kad gājām cauri sarežģītai, ekonomiskai situācijas, kas mums bija dažus gadus iepriekš. Es domāju, ka no visām Eiropas Savienības valstīm mēs esam samaksājuši visdārgāk, esam samaksājuši ar iedzīvotāju skaitu valstī un šī problēma būs vēl ilgi jārisina, lai atjaunotu iepriekšējo iedzīvotāju skaitu.
Latvijā nodokļu izmaiņas līdz šim ir bijušas diezgan haotiskas un principā tā bija budžeta „lāpīšana”. Tāpēc tagad, kad esam atkal pieķērušies klāt nodokļu politikai, visam ir jābūt ļoti pārdomātam. Ja mēs runājam par vecajām Eiropas Savienības valstīm, tās šo nodokļu sistēmas attīstības fāzi  ir izgājušas jau sen. Mēs, šobrīd, esam attīstības procesā, un  šajā jaunajā ekonomiskajā situācija mēs esam salīdzinoši tikai īsu brīdi. Protams, dzīves līmenis mums ir audzis, to es varu salīdzināt, bet gados jaunie cilvēki, viņiem nav šī salīdzinājuma,  varbūt tāpēc viņiem ir šī milzīgā neapmierinātība.

Mūsu problēma ir nodokļu maksāšanas disciplīna 
Lasot dažādus pētījumus par Latviju, man patika Pasaules Bankas atzinums, tas,  ko es arī saku studentiem, mūsu problēma ir nodokļu maksāšanas disciplīna, attieksme pret nodokļiem, biznesa ētika. Vienalga kādi būs mūsu nodokļi, mēs vienmēr domāsim par to, kā tos nemaksāt. Sasniedzot pensijas vecumu, nodokļu nemaksātāji, kļūst par ekonomisko slogu saviem bērniem un par šo situāciju vaino nevis paši sevi, bet nodokļu sistēmu un valdību. 
Mēs esam lielu izmaiņu priekšā un šobrīd ir sarunu sākums, redzēsim kā viss izskatīsies tad, kad jaunā nodokļu politika parādīsies jau kā konkrēta nodokļu likuma izmaiņa.

Autore:Biznesa augstskolas lektore Anna Medne


  

Vēl ziņas

Latvijas pavāru elite nu jau trešo reizi startē Bocuse d’Or Eiropas atlasē, Pasaules prestižākajā pavāru konkursā!
Inovatīvs sadarbības projekts - mobilā mācību lietotne viesmīlības nozarē
Kas drošāks- steiks vai nageti
Uztura speciāliste Lizete Puga: ieteicamākie ēdieni ķermeņa labsajūtai
Veiksmīgi noritējis seminārs Somijas medijiem un tūrisma nozares pārstāvjiem


Parakstīties uz jaunumiem

Vārds, uzvārds E-pasts